Bu makalenin odak noktasını Roman kadınlar oluşturuyor ve Spotlight, bir Roman kadının ifadesini başlangıç noktası olarak sunuyor. Makale, Macaristan merkezli bir Roman örgütünün şu anki yöneticisinin kişisel anlatısını işliyor ve Roman bir kadın, eğitimci, aktivist ve insan hakları savunucusu olan Anikó Orsós’un bireysel yolculuğunu birleştiriyor. Orsos, Amrita Derneği’nin başkanıdır ve bu makale derneğin çalışmalarını anlatırken aynı zamanda kendi gerçekliğinin eğitimin dönüştürücü potansiyelini yansıtmasına da izin vermektedir.
Anahtar Kelimeler: Roman, Roman kadın, Eğitim, Macaristan, Aktivist, Amrita Derneği
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi Cilt. 3 No. 2 Julio
2021 s. 209-215
2021 Hipatia Basını
ISSN: 2462-425X
DOI: 10.17583/ijrs.2021.8761
Topluluğun seslerine odaklanın. Eğitim Dönüşümü: Profunda Kültür ve Aktivist Temsilcisi. Anikó Orsós ve Asociación Amrita
Anikó Orsós
Amrita Derneği, Macaristan
Devam et
Bu makalenin merkezindeki tema olan Gitana mujerleri ve Spotlight, bir parça Gitana’nın testini sunuyor. Bu makale, Gitana’nın Macaristan’daki bir örgütünün kişisel anlatı yönetmenliğini üstleniyor ve Anikó Orsós’un bireysel yolculuğunu, Gitana’nın eğitici, eğitici, aktivist ve savunucusu insanlarıyla birleştiriyor. Orsós, Amrita Derneği’nin başkanıdır ve bu belge, derneğin çalışmalarını anlatıyor ve eğitimin potansiyel dönüştürücüsünü tam olarak yansıtıyor.
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 209
Adım Anikó Orsós, yedi çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Beas Roman bir kadınım. Annem ve babam bizim onurlu bir şekilde büyümemiz, kültürümüzü korumamız ve ayrıca iyi eğitim almamız için hayatları boyunca çok çalıştılar. Bu yazıda, başkalarını etkilememi sağlayan, lider ve rol model olarak görülmemi sağlayan mücadelelerimi ve bazı başarılarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Lütfen kendimi en iyi ve özel biri olarak görmediğimi, ancak çalışkan ve mücadeleci biri olduğumu ve beni bu kadar ileri götüren şeyin de bu ruh olduğunu unutmayın. Aynı şeyin ‘sen’ için de geçerli olduğuna inanıyorum!
İnsanların derin bir yoksulluk içinde yaşadığı ve eğitim seviyesinin düşük olduğu, etrafımdaki pek çok kişinin erken yaşta evlendirildiği ve genç anne olduğu yoksul bir yerden geliyorum. İlk çocuğumu 15 yaşımda doğurdum, ikinci çocuğumu doğurduğumda ise 17 yaşındaydım. İlkokulu bitirdikten sonra okulu bıraktım. Okulu erken bırakmanın veya genç yaşta evlenmenin herhangi bir kültürel veya geleneksel davranışla bağlantılı olmadığını vurgulamak isterim; zira pek çok basmakalıp araştırma, bunun Roman gelenekleri veya kültürüyle bağlantılı olduğunu öne sürüyor ve iddia ediyor. Bu bizim kültürümüzle bağlantılı değil, yukarıda belirtilen sosyal ve ekonomik durumun bir sonucudur.
Benim durumumun da vurguladığı gibi, birçok savunmasız kız kendilerini zorlu durumların içinde buluyor ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için yakın gerçekliklerinin geleceksiz yoksulluğundan kaçmaya çalışıyor. Çok genç yaşta, Roman olmayan, benden 10 yaş büyük ve oğullarımın babası olacak bir adamla evlendiğim için kendimi şanslı hissettim. O ‘beyaz’dı ve düzenli geliri olan bir işi vardı ve benim için bu, benim durumumdaki bir kızın hayal edebileceği daha iyi bir geleceğe giden bir yoldu. Geleceğimin belirlendiğini ve bunun gecekondu mahallelerinden taşınmanın, bir eve sahip olmanın, temizlikten ve çocuklarım için iyi bir okula sahip olmanın bir yolu olabileceğini düşündüm. Gelecekle ilgili hayaller kurarken orta sınıf arkadaşlarımı gördüm. Ne yazık ki durum böyle olmadı ve iki oğlumun da Roman yerleşiminde mutfakta doğmasından bu yana benim için hiçbir şey değişmedi. Oğullarım tuvaletin olmadığı, sokakta ışıkların olmadığı, hatta akan suyun bile olmadığı bir evde büyüdüler. Ormandan su alabilmek için her yöne 1 km gitmem gerekecekti. Bu, 2 oğlum ve benim yetişkin olana kadar kendimizi içinde bulduğumuz durumdu. Köydeki 20 dakikalık yürüme mesafesindeki ilkokula gittiler
M
210 Orsós – Eğitim hayatları dönüştürür. Yoksulluktan Aktivizme
bizden ve bu yıl boyunca bunu yaptık. Biz de yerleşimdeki diğer herkes gibi hayatı yaşamaya çalıştık ve oğlanların babası çok çalıştı, ben de iki oğlanı büyüttüm. Diğerlerine göre biraz daha iyi bir hayatımız olduğu iddia edilebilir, çünkü Roman olmayan komşularımızdan veya benzeri yerlerden kredi istemeyecek şekilde gelirimi yönetmeye çalıştım. Hatta o zamanlar özellikle Roman bir aile için inanılmaz bir rakam olan alışveriş için komşu ülkeye gitme imkanımız bile vardı. Ancak yine de bunun yeterli olmadığını ve hayattan daha fazlasını istediğimi hissettim. Oğullarımın, Roman olmayan çocuklarla ve insanlarla aynı koşullara sahip olmayı ve en iyi okullara erişmeyi hak ettiğine inanıyordum ve biliyordum. Gerçekliğimi değiştirmek istedim ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için savaştım.
Eşimle ayrıldık ve çocuklarımı en kötü durumda, hiçbir destek ve gelirim olmadan bekar bir anne olarak büyütüyordum. Kendimi iki küçük çocukla, asgari yaşam standardının olmadığı, hiçbir gelirin olmadığı, destek ve eğitimin olmadığı perişan bir durumda buldum. Çıkış yolunu göremedim. Derin bir depresyona ve üzüntüye düştüm ve onları doğurmadan önce dikkatlice düşünmediğim ve yoksulluktan kurtulmanın bir yolunu planlamadığım için hem kendi hayatımı hem de oğullarımın hayatını mahvettiğime inandım. O zamanlar ailem çok fakir olduğundan ve bakmaları gereken başkaları olduğundan onlara yük olmak istemedim. Başkalarından değişiklik veya yardım bekleyemeyeceğimi biliyordum ve anladım, bu yüzden bunu kendim yapmaya karar verdim. Eğitim yoluyla her şeyi değiştirdim ve daha iyi bir yol olduğuna inandım. Ayağa kalkıp o zamanlar 5 ve 7 yaşlarında olan çocuklarım için bir şeyler yapmam gerekiyordu.
Aşağıda bu değişiklikleri neyi ve nasıl yaptığım anlatılmaktadır. Öyle olsa bile, artık olgun bir kadın olarak pek çok genç kızın aynı duruma düştüğünü görüyorum ve şunu temelden biliyorum:
Hiçbir evlilik ve/veya koca, Roman kadınlar olarak geleceğimizi değiştiremez. Bunu kendimiz için yapabilecek olan yalnızca biziz. Hayatımız bizim elimizde ve onu değiştirebilecek olan da biziz.
Ne ve Nasıl?
Hayatımı yeniden düzenlemeye ve ilk adımlarımı atmama yardımcı olabilecek olasılıkları ve insanları aramaya başladım. Çocuklarla hiç de kolay değildi, maddi birikimin olmaması, eğitimin olmaması ve sosyal bağların olmaması
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi, 3(2) 211
iktidardaki insanlar. Dediğim gibi, değişimi yapabilecek olan biziz ama karar verme konumunda başkaları olduğu için hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmaları için onlara ihtiyacımız var.
Öncelikle yapılabilecek bir iş aramaya başladım ve iki küçük oğlum olduğu gerçeğini kabullendim. O zamanlar 20 yaşındaydım ve bahçenin bakımını yaparak, kiliseyi temizleyerek, cenazeleri yöneterek ve yeni doğanlara destek vererek yerel kilisenin çevresinde çalışıyordum. Bu iş bana bir yıl boyunca çocuklarıma asgari parayı verme imkanı verdi ama bunun yeterli olmadığını anladım. Eğer çocuklar okula başlıyorsa ya da ben daha iyi bir okul istiyorsam, suyu akan bir evim ve oğullarımın utanmadan sınıf arkadaşlarını davet edebilecekleri birden fazla odası olsun istiyorsam bu iş yeterli değildi. İlkokul eğitimim boyunca mevcut olan işler bana daha iyi seçenekler sunmuyordu, bu yüzden tek yolun okula geri dönmem olduğunu anladım. Peki bunu çocuklarla ve gelirim olmadan nasıl yapacağım?
Daha önce çalıştığım yerdeki rahibimizle buluştuğumda, bana Macaristan’ın Pécs kentinde Amrita adında bir derneğin olduğunu, hazırlıkları destekleyerek okula dönmemde bana yardımcı olabileceğini ve çalışmalarım için burs alabileceğini söyledi.
Bu ilk adım tüm hayatımı değiştirdi. Uzun bir aradan sonra beni ortaokula hazırlayan eğitime bir yıl devam ettim. Okul sistemine geri döndüm ve öğrenci olarak organizasyonda görev aldım. Bu süre zarfında, zaten iyi bir okula giden ama çocukları olmayan aynı yaştaki birçok Roman kızla tanıştım. Onları görmek bana da bunu yapabileceğime dair bir umut verdi. Soru şuydu: Oğlanlarla ne yapacağım? Bana her zaman yardım eden ve destek olan küçük kardeşim sayesinde ortaokulu bitirip üniversiteye başladım. Bu sırada Amrita organizasyonunda lider pozisyonuna geldim ve çocuklarımın kendi yaşlarındaki birçok gençle aynı eğitim desteğini aldıkları bir ortamda olmasını sağladım.
Amrita’nın yöneticisi olarak genç aktivistleri kişisel deneyimlerine dayanarak program ve hizmetleri şekillendirmeye davet ettim ve gecekondu gençlerinin ve en çok dışlananların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar geliştirdik. Ortak tasarım ve toplumu organizasyona davet etme yoluyla Roman kadınların ve gençlerin eğitimlerini ilerletebilecekleri ve akademik başarıya ulaşabilecekleri alanlar yaratmayı başardık.
212 Orsós – Eğitim hayatları dönüştürür. Yoksulluktan Aktivizme
Romanların okul sisteminden yüksek oranda ayrılmasını etkileyen sorunların ve engellerin karmaşıklığını anlamak, tasarladığımız ilk programlardan biriydi. Dernek, genç Romanlara yüksek öğrenim ve işgücü piyasasına katılım konularında destek ve eğitim sağlıyor. Ayrıca şunları da sunuyoruz:
– İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Beás ve Lovari Çingene dillerinden oluşan dil dersleri;
– spor, geziler, bilgisayar dersleri – ECDL kursları ve çok kültürlü programlar aracılığıyla kültürlerarası anlayışı kolaylaştıran ve onları açık fikirli olmaya ve çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamaya teşvik eden boş zaman etkinlikleri; – katılımcılarımızın okul sisteminde talep edilen tüm gereklilikleri karşıladığından emin olmak için her 3 ayda bir gözden geçirdiğimiz kişisel eğitim gelişim planlarını kullanırız (İlkokul, ortaokul ve üniversite düzeyindeki öğrenciler için kullanılır);
– Romanlarla, gençlerle, hedef grubumuzla ve paydaşlarımızla çalışan öğretmenler için Bütünleşik pedagojik yöntemler eğitimi uygulamak;
– okul-öğrenci-veli arasında köprüler kuruyoruz ve ilkokul, ortaokul ve üniversite düzeyindeki öğrencilerin okulu bırakma oranlarını azaltmayı hedefliyoruz;
– Hem Romanlara hem de Roman olmayanlara ayrımcılıkla nasıl mücadele edileceğini ve tüm toplumda eşit hakların nasıl teşvik edileceğini öğretmeyi amaçlayan çeşitli projeler geliştiriyor ve yürütüyoruz.
Ayrıca sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler ve gençleri Roman çocuklar ve aileleriyle birlikte çalışmaya hazırlamak amacıyla eğitimler düzenledik. Amrita’nın odak noktası aynı zamanda hedef grubumuzun işi kendi başına yürütebilecek niteliklere sahip olmasını sağlamaktır. Bu nedenle katılımcılarımıza Roman kültürlerini ve tarihi gerçeklerini öğretiyor ve Roman kültürlerini savunmak için yeni öğretim yöntemleri kullanma anlayışlarını geliştiriyoruz.
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 213
temel ihtiyaçlar. Dernekte, aralarındaki kopukluğu gidermek ve kültürlerarası diyaloğu teşvik etmek amacıyla kursiyerlerimizi aileleri ve okulları ziyaret etmeye dahil ediyoruz.
‘Klasik’ projelerimiz arasında, Romanlara yaşam koşullarını iyileştirme ve ayrışmış Roman yerleşimlerinin sayısını azaltma olanağı veren konut girişimleri yürütüyoruz. Ayrıca dezavantajlı Romanların işgücü piyasasına yeniden girebilmelerine de yardımcı oluyoruz. Amrita’nın ders dışı programlarımızı yürüttüğümüz bir topluluk evi var ve gençlerin akademik başarıya ulaşmasını sağlayacak ve okulu erken bırakmayı azaltacak özel planlarla bireysel dersler sağlıyoruz.
Spor ve kültürel faaliyetlerin anlayışı teşvik ettiği ve diyaloğu kolaylaştırdığı bir değişim programı yürütülmektedir. Amrita personeli, çocuklarının eğitim yolculuğunu daha iyi anlamak ve aynı zamanda yaşam boyu öğrenme projeleri aracılığıyla onları desteklemek için aileleri dahil eder ve onlarla birlikte çalışır.
Roman kadın ve kız çocuklarının eğitimine önem veriyoruz çünkü çocuklarla en çok vakit geçiren kişi olduğu için çocukların geleceğinin onların eğitim seviyesine bağlı olduğunu biliyoruz. Erkekleri ve oğlan çocuklarını işimize dahil etmemizin de derin bir etkisi oldu;
eşlerini veya kızlarını ev işleriyle sınırlandırmamak, onları akademik vizyon ve hayalleriyle desteklemek.
Okula geri dönmek isteyen Roman anneleri desteklemek Amrita’daki çalışmalarımızın merkezinde yer alıyor. Dernek aracılığıyla annelere derslerindeyken çocuk bakımı için bir alan sunuyoruz, burada çocukları besliyor ve çocuklara eğitim verecek bir anaokulu öğretmeni sağlıyoruz. Ayrıca ülke çapında, Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ta yüksek profilli üniversitelerle işbirliği yapıyor ve toplu olarak Çingene karşıtlığına karşı çıkıyor ve Roman ailelerin entegrasyonunu ve katılımını güçlendiriyoruz.
Daha önce de belirtildiği gibi dernek, sınırları zorlayan, bilginin anlaşılmasını ve geliştirilmesini kolaylaştıran bir dizi faaliyet ve program yürütmektedir. Amrita’nın kapılarından içeri girme şansına sahip oldum ve ailemin desteği, inancım, sıkı çalışmam ve daha iyi bir yol olduğuna olan inancım sayesinde eğitimime devam ettim ve üniversiteye gidebildim ve üst düzey organizasyonlarda çalışabildim. Kadın haklarını, herkes için adil eğitimi savunuyor ve bunun için mücadele ediyorum ve tüm Roman ve Roman olmayanlar için temel insan haklarını talep ediyorum.
214 Orsós – Eğitim hayatları dönüştürür. Yoksulluktan Aktivizme
Bugün gururlu bir anneyim ve mutlulukla söyleyebilirim ki, oğullarım artık yetişkin oldular ve üniversiteyi bitirerek harika bir eğitim aldılar. Ancak eğitimin güçlü ve dönüştürücü olduğunun farkındayım ama yine de Romanlara karşı Çingene karşıtlığı şeklinde ortaya çıkan gözle görülür bir nefret var. Roman olduğum için hâlâ ayrımcılığa uğruyorum, tehdit ediliyorum ve farklı muamele görüyorum. Eğitimim ortada görünmüyor ve Çingene karşıtlığı benim ve derneğin gündelik gerçekliğinde hâlâ önemli bir rol oynuyor. Din, ırk ve ten rengine göre öldüren, ayrımcılık yapan, ayırım yapan ve dışlayan insanlarımız olduğu sürece güvende değiliz. Biz Romanlar, gerçek değişimi gerçekleştirebilmek için gücü şekillendirip elimizde tutabilmemiz için karar alma pozisyonlarına girmek üzere kendimizi eğitmeliyiz.
Eğitin, eğitin ve eğitin! Haklarınız için ayağa kalkın!
Teşekkür
Hiçbir resmi eğitimi olmayan en zeki anneye, Julia Balogh’a.
Hayatımın en adaletli ve aile odaklı adamı olan babam György Orsós.
Pek çok insana Ambedkat Schhol’de okuma olanağı vererek hayatını değiştiren ağabeyim János Orsós.
Oğlum Gábor Imre ve Roland Imre, Lorena Imre benim için hayal edebileceğim en tatlı ve en destekleyici aileyi yaratıyorlar.
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi, 3(2) 215
Anikó Orsós Roman bir kadındır, İnsan Yönetimi mezunudur ve 1999’dan beri eğitim alanında çalışmaktadır. Helsingor International People Huse ve St. Giles International College, Brighton, Birleşik Krallık’ta bir yıl eğitim görmüştür. 4 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı’nda entegrasyon ağında çalışarak, yeni eğitim yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak, ardından öğretmenlere bu yaklaşımın nasıl uygulanacağı konusunda eğitim vermek. 2009 yılından bu yana Avrupa Roman Hakları Merkezi’nde Kadın Hakları Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır belirli bir toplumsal cinsiyet bakış açısıyla insan haklarına ilişkin çalışmalar geliştiriyor. Orsós, “Entegre/ayrılmış ve özel eğitim üzerine Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayı Yıllık Küresel Güney Kadın Forumu” başlıklı bir çalıştaya liderlik ediyor ve kadın haklarıyla ilgili politika ve sunum belgeleri hazırlayıp taslak haline getiriyor, Almanya’da Stratejik Dava ve Ayrımcılık Karşıtı atölye çalışmaları gerçekleştiriyor . Aynı zamanda uluslararası çalıştaylara öncülük etmiş ve Birleşik Krallık’taki Roman haftası sırasında Avrupa’daki Roman Kadınların Cinsel ve Üreme Sağlığı üzerine bir konferans gerçekleştirmiştir. Gent, Brüksel’de eğitimde kesişimsellik ve anne ve çocuk için ciddi bir sağlık riski olarak erken evlilik/erken gebelik/erken çocuk doğurma konularında bir dizi çalıştay düzenledi. Avrupa çapında ve yurt dışında seyahat ederek bireylere ve kurumlara Romanlar, kadın hakları ve savunuculuk konularında eğitim verdi. Orsós, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi ile işbirliği içinde Avrupa Parlamentosu için Avrupa’daki Roman Kadınların tarihsel ve güncel durumuna ilişkin uzman görüşleri ve tavsiyeler yazıyor.
İletişim adresi: o.anna@amritaobk.hu

Author: Roma Center

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment