İspanyol Amerika’sındaki Roma/Gitano’ların tarihine pek değinilmemiştir. Literatür incelendiğinde, Hint Adaları arşivlerinde, Engizisyon’un autos-da-fé’sinde, sömürge yasaklarında veya göç ve sosyal kontrol politikalarında bulunan belgelerden, kıtadaki varlıklarından bahseden birkaç çalışma ortaya çıktı. Bu makale, birincil ve ikincil kaynaklara dayanarak sömürge dönemini (15. – 19. yüzyıllar) belgeleyen en son teknolojiyi sunmayı amaçlamaktadır. Yeni Hint Adaları’ndaki Romanların/Gitanoların iznine veya kısıtlanmasına odaklanan yasaları ve pragmatikleri ve bunların kıtadaki varlığının kanıtlarını analiz etmek için uzun vadeli bir tarihsel yaklaşım kullanılıyor. Son bölüm daha az çalışılan bir yönü araştırıyor: Avrupalı sömürgecinin bir başkalık biçimi ve zihinsel çerçevesi olarak Roma/Gitano, onların Amerika kıtasındaki sömürge uygulamalarının yol gösterici bir yönü olarak. Gözlemlenen ana bulgu, Roma/Gitano’nun temsili boyutunun, sömürge toplumunda Hint’i ve 18. yüzyıldan itibaren gaucho’yu yorumlamak için araçsal bir kategori, bir ötekilik ölçüm birimi olabileceğidir.
Anahtar Kelimeler: Roma/Gitanos; İspanyol Amerika; sömürgecilik; temsiller; 15. – 19. yüzyıllar.
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi Cilt. 3 No.2 Julio
2021 s. 106-130
2021 Hipatia Basını
ISSN: 2462-425X
DOI: 10.17583/ijrs.2021.8527
Los Gitanos, Otro ve Hispanoamérica Colonial’da Otredad Horizonte (s. XV ve XIX) olarak
Patricia Galletti
Universidad Nacional de San Martín
Devam et
Amerika’daki Gitanos’un tarihi, İspanya’dan kaldırıldı. Bazı araştırmacılar, Hindistan arşivlerinde, Engizisyon arabalarında, sömürgeci gruplarda, göçmen siyasetinde ve sosyal kontrolde gizli belgelerle birlikte kıtadaki sunumunu kaydettiriyor. Bu makale, birincil ve ikincil kaynakların bir parçası olarak bir öğrenme ortamı oluşturma amacına yöneliktir.
Sömürge dönemini (s. XV – XIX) belgeleyen bir belge. Yeni Hindistan’daki Gitano’lara ve kıtadaki varlık kayıtlarınıza izin verme veya kısıtlama getirme hedeflerini ve pragmatik hedeflerini analiz etmek için uzun süreli bir geçmiş geçmişinden yararlanın. Son olarak, üzerinde çalışılan bir unsur dahil edilmiştir: başka bir ufuk olarak ve Avrupa’nın sömürgeci ve Amerika’daki sömürgeci uygulamalarının bilgilendirici bir parçası olarak. Her şeyden önce, gitarın temsil ettiği boyutun enstrümantal, başka bir ortam olarak, Hint yorumunu yapmak için ve XVIII. yüzyılın tam bir parçası olarak, sömürge döneminin tam bir parçası olarak kategorize edildiğini gözlemledik.
Palabras klavuzu: Gitanos; Hispanoamerika; sömürgecilik; temsiller; Siglos XV ve XIX.
106 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Ancak, kısrakların yeni bir dünyaya, virgenes ve maravillosas katmanlarına, ellos’larına, tüm seviyedeki rondadorlarına ait olduklarından haberdar olduklarında; merhaba, okyanus sınırından önce çok sayıda canlandırıcı ada var mı?
Arturo Capdevila, 1928, El gitano y su leyenda
İspanyol fetihçisi, Amerika’daki Hint hakimiyeti deneyimini retroalimentó la İber Yarımadası’ndaki gitano fethetme deneyimine ve “Granada Kalesi”ne yönelik sömürgecilik sürecine dahil etti (Galletti, 2019, 2021). Hacia cezaları, S. XV’de, geçmişteki toplumsal (etnik) kalelerin etnik-ırksal farklı kimlikleri olarak, bu durumun etkileri ve hegemonya fue’si ve “İspanyol” gibi görünmez hale getirilmiş olarak kabul ediliyor. Los “españoles”, aynı şekilde uyumlu, önceden Hint ve Gitano ile, başka bir senkronik, tarih içinde, diğer dinlerden farklı olarak, judío veya daha fazla sayıdaki imzadan dolayı daha fazla gerillaya sahip olduklarından daha fazlası. Bu, Hint ve Gitanos’un, İspanyol İspanyol istilacısının pratiğinde bir bilinç ufkunun bir parçası olarak, diğer analoglar gibi görseller sunmasını sağlamak için benim için temel olan bir tartışmadır. Ancak, İspanya’daki egemenlik aurasının cerrahi ve kimlik inşasını eleştirmek için, fiziksel olarak uzaktayken, ana sembollerle derinlemesine bağlantı kurabilmek için “dünyalar” arasında bir diyalog başlatan bir analizin gerçekleştirilmesi gerekiyor. 492. Como Dice Mignolo (1986:154), Nuevo Mundo, Viejo Mundo’yu bünyesine kattı, ikinci bölge bölgesel hafızanın fethi içindi, başkalarıyla iletişim kurmanın zihinsel yorumunu kolaylaştırdı ve bir kayıt temelinde farklı veya benzer karşılaştırmalar oluşturdu. de lo conocido.
Bu makale, Hindistan’daki farklılığı yorumlamak ve yönlendirmek için politika ve din işlevlerinin “zihinsel inşası” gibi, Batı Hindistan’ındaki eğitimin analizinin bir parçası olarak derin bir araştırma çizgisine sahipmiş gibi görünüyor; veya fiili olarak “başka” olarak, “peligroso” olarak, sanal şehirlerde ve Hint Pueblos’unda mevcut olarak. Bu analiz, Amerika İspanyol’daki yerlilerle ilgili kimlik konumunun tarihsel bağlamını ortaya çıkarmak için çok sayıda ipucu sunabilir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için, Hindistan’daki farklı markalardaki anlam düzeni benzerlerini güçlendirin ve benzerliği hiçbir şekilde ima etmeyin. Beni ilgilendiren şeyler nelerdir?
P
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi, 3(2) 107
Gito’yu analiz etmek, Amerika’daki kolonilerde, Gito’nun Hindistan’ını analiz etmek, İspanya’nın sömürge matrisinde eko-mimar modunun bir parçası olarak. Bu “zencilere” ait diğer sömürgelerin konsiyerjlerinin marjininin bu “zencilere” ait olduğundan bahsederek, Afrikalıların, Hint ve Gitano’da farklı bir hukuksal ve ontolojik duruma sahip olduklarına dair ipuçları verdiklerini ve bunların arasında, yapılan araştırmaların da dahil olduğunu belirtmek isteriz. Brezilya’daki malikaneden önce, Portekiz’in yerlisi olan ciganos calon (calós de origen portekiz) tarafından satın alınanlar, s’nin başlangıçlarını sakinleştiriyor. XIX se convirtieron en acaudalados comerciantes gracias a la trata de esclavosii (Mello, Veiga, Couto y Souza, 2009). Hiçbir engel yok, gelecekteki araştırmalarda bu iyi analizleri geri kazanmayı umuyoruz.
Özetle, “dünyadaki” nesneler ve soylar arasındaki bir akış, emperyalizm kalesinin İberya Yarımadası’na gelmesiyle birlikte, sömürgeciliğin iç sömürgecilik sürecinde, ülkelerinin sömürge patronu olarak pekiştirilmesiyle birlikte, bir sömürgeci egemenlik patronu olarak pekiştirildi. bölgesel amerikano. Temelde bir merhaba, bu yazıda bir yazı yazdınız: Yeni Hindistan’da Gitanos’a gidecek olan birçok şey, pragmatik ve sömürge sömürgesi var mı? Amerika’daki varlığını test eden bazı kısıtlamalar var. XV? ve, Yeni Dünya’da yanlış/öteki kategorizasyonunda git temsillerini çalıştırma modunda hayallerinizin düzeyi ne kadar?
Metodoloji
Metodolojik yöntem, uzun süreli bir çalışma olarak tercih edilmelidir (Braudel, 2006), çünkü stüdyonun ilgi alanları, “zihinsel olarak düşünülmüş” yapıların analiz edilmesinde bulunur, bu da Hindistan’da ve Hindistan’da başka bir şey değildir. gitana-fueron, Amerika Hispana’daki sömürge dönemi boyunca percibidas. Braudel’e göre, tüm yapılar “aynı zamanda, basit ve engelleyici (…) insanın ve deneyimlerinin özgürleştirilemeyeceği (…) uzun süre boyunca sınırlı olan (matematiksel anlamda) sınırlar oluşturur” (Ibíd). .:8). Analiz edilen malzeme, sitelerde üretilen ilk kaynakların bir ön kopyasıdır. XV ve XIX, sömürgeciler ve dindar din adamları tarafından ve etkili varlıklarının bir sonucu olarak, merkezi veya yüzeysel bir yönetim tarzı olarak anılan ikincil kaynaklar tarafından XV ve XIX
108 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Kıta Amerikası veya Hint Hintçelerinin yorumlanmasının bir parçası olarak değiştirilmiş patron olarak.
Birincil kaynakların, ikincil kaynakların ve periyodik makalelerin yeniden kopyalanması 2020 ve 2021 yılları arasında gerçekleştirildi. Salgın zorluklarının görünümü, küresel olarak çevrimiçi olarak yinelenen bir belgede elde edilen bir belgenin büyük çoğunluğunu ortaya çıkarıyor. Orijinal belgelerdeki toplam 8 temel kaynağı, 26 ikincil kaynağı ve 3 temel öğeyi analiz ettik. Yeni belgeler elde ederek, Amerika Hispana’da COVID-19’un ürettiği epidemiyolojik durumun belediyelerin, eyaletlerin ve ulusal tarihi arşivlerin açıklığına izin vermesi nedeniyle, sürekli olarak derinlemesine bir araştırma yaparak ilgi alanlarına değindik.
Yeni Hindistan kolonisindeki Gitano’larla ilgili izinler ve kısıtlamalar
Kaynaklar ve çeşitli yazarlar tarafından kayıt altına alınanlar (Gómez Alfaro, 2010; Martínez Martínez, 2004; Sánchez Ortega, 2005-2006) muhtemelen Yeni Hindistan’ın Macías ve Antón “de Egipto” ile ilk kez seyahat edenleri var ve bunlar Mujeres María y Catalina, Colón yoluyla üçüncü yolculuğun bir parçası olarak yer alıyor. İlk olarak, ilk yollarda bir duygu ifadesi oluşturdunuz, bu satırlar yoğunlaştırılmış bir şekilde yinelenen sütunlar, aşağıdaki sıralarda iki nokta üst üste dönüştürülecek şekilde dönüştürülür: La Española, Santo Domingo ve Islas aledañas ( Martínez Martínez, 2004). Ama Amerika’ya bir kez daha gitmediler. Tarihçi Manuel Martínez Martínez, 12 Haziran 1497’de Gitanos’un Hindistan’a gittiğini, ancak doğruladığı belgeye dayanarak bunu yaptığını tahmin ediyor. Hiçbir engel yok, bu arada. XVI, Amerika kolonilerindeki Gitanos’un yasaklanması için belirli sürelerde kısıtlamalar getirilmesine izin veriyor. Yine de, bibliyografyanın bir parçası ve dikte edilen dinamiğin kaynaklarından yararlanıldı ve uygulamada başarılı olundu.
Hindistan’ın nehir kıyıları, I. Carlos’un yarımadadaki diktatörlüklerinin devamını temsil eden insanlara, serserilere ve yabancılara adanmıştır. Bu düzen, zulmü ve “vagamundoslu sular”ı ortadan kaldırmayı ve içeri girme yasağını belirlemektedir.
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 109
kolonilerde kalıcılık. Felipe II’nin geri dönüşü Gitanos için özellikle kısıtlayıcı bir durumdu (Mira Ceballos, 1995; Martínez Dhier, 2011; Martínez Martínez, 2004), ayrıca “vagos” veya “pobres faalsos” (pobres) kategorizasyonu da dahil (Casagrande, 2010:82). Gitanos’un sömürgeci temsili matrisi, çeşitli işaretlerle “vagos” veya “mendigos” olarak kaldı. Bu tahmin, kriminolojinin olumlu görüşleri tarafından yeniden doğrulandı. XIX. ve entre para cezaları olan göç yollarına yansıttım. XIX ve ilkeler. XX, Amerika Birleşik Devletleri’nin popüler politikalarının resmi bir parçasıydı. Bir dönem sömürge döneminde, Hindistan’ın Reinos Leyes’inde, 1681’de II. Carlos’un kopyaları, Gitanos’tan bahsettiği II. Felipe’nin firmalarının bulunduğu yerlerde görülüyor. İlk olarak, 1 Şubat 1570’de “De los Pasageros”, zar: Hindistan’ın ningunos Gitanos’una puedan pasar yok, ni sus hijos, ni criados; ve başkaları pasarense, kendi ekstralarında korunun ve 5. gün tarafından verilen emirden sınır dışı edin. 4. kitap. 7. bu kopyalama. (Ley XX, Başlık XXVI, Libro VIIII, TOMO III) 11 Şubat 1581’in ikinci yarısında, sömürgeci işlevselliklere “que los Gitanos, sus mujeres, hijos, y criados sean echados de las Indias” diye teşvik ediliyordu. : Hindistan’daki Gitanos’a, tratos’a, tratos’a ve Hint Adaları’na giden serserilere, doğal sadeliği ile kolaylaştırılmış kaliteye sahip, Castilla’nın Reynos’unda ( Haklı olarak, yargısal nedenlerden dolayı oluşan sorunları düzeltecek bir şey yapmadık ve Hindistan’da, büyük mesafeler boyunca, diğer Pueblos’lardan başkaları ile birlikte, ve en önemli koruma fırsatlarını ve benzerlerini bir araya getirdik. can yakıcı, medyayı sağlıklı iletişim kütüphaneleri için etkili bir şekilde uygulayın ve nazik eğilimlere sahip olun: Virreyes, Başkanlar, Valiler ve diğer nitelikli yargıçlar gibi, bilgi alabileceğiniz birçok şey var ve eyaletlerde kılıç satın alın Gitanolar, başıboş insanlar ve günah işlerinde, trajik bir şekilde konuşuyorlar, dillerini konuşuyorlar, sanatlarını, kötü tratolarını, acılarını, ve icatlarını öğretiyorlar ve Reynos’a en çok benzeyenleri selamlıyorlar,
110 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
İlk Navigasyonlarda mugeres, hijos, criados ve izin verilmeyen, bu nedenle, Hindistan’da ve komşu adalarda (Ley V, Kitap VII’nin Başlığı IV) “De” los Vagabundos, y Gitanos”). Bu, Gitanos’un Hintler için zararlı ve kirletici bir ahlaki unsur olduğu düşünülürse, bu durum “basit” (zekice) olarak kabul edilir. Estereotipi boşta, yerde, yerde, merdivende ve fırsatçıda bulunur. Yarımadayı kontrol etmenin zorluğunun koloniler halinde artması fikrini aklınıza getiriyorsunuz, ancak metropolün adalet gücüyle ilgili bir güvenceyle karşılaşmıyorsunuz. Según Gibson ve Mörner, Hint halkları da dahil olmak üzere, zayıfların etkisi altında, kötü alışkanlıkların İspanyolca varlığını ihbar eden kontrol ajanları olarak faaliyet gösteriyor, kuyruklu yıldızların suiistimal edildiği ve kötü niyetli unsurların ortadan kaldırıldığı bir “yanlış davranış” ile karşı karşıya ( Casagrande, 2010:83). Bu bağlamda Gitano’lar, ahlaki düzeni bozan sosyal grupları ve birden fazla şeyi gerçekleştirme kapasitelerini göz önünde bulundururlar (Ibid.:84). Genel olarak, Magnus Mörner (1992:17) judío sohbetlerini, morolarını (ve soyundan gelenleri), Gitanos’u, Santo Oficio tarafından ilan edilen suçlular gibi açıklayarak, Amerika’ya girişi yasaklayan gruplardan bazılarının olduğunu ortaya koyuyor. , yalnız Kastilya ve Aragón Corona sularının “soğukkanlı” koşullar altında çalıştığı görüldü. 1526 ve 1538 yılları arasında, İspanya’daki Carlos V de Alemania’nın geri dönüşünden kısa bir süre sonra, bu kralların alt bölgelerinin geçişine izin verildi (Ibid.). 1546’da Nuevo Mundo’daki göçmenlerin kontrolleri daha sıkı hale geldikten sonra, Madrid’de Hindistan Consejo’dan önce gerekli olan yeni dönemin sunulması için bir bürokratik prosedür oluşturuldu ve kayıt için bir ambargo izni talep edildi. Casa de la Contratación en Sevilla, ve la Casa debía, vez, Consejo’nun pasajeros listesini beğeniyor (Mörner, 1975:45-46). Ambargo ve kontrollere karşı yasa dışı göç, istisnai olarak normalden daha normaldir. Araştırmacı, 1606’da Amerika’da büyük bir göçmen göçü sırasında açıklanan genel ziyaretçi Dr. Diego de Landeras Velasco’dan bir bilgi edindi ve “Güney Amerika’daki insanların suç ortağı” ile bir araya geldi. perjuicio a “los pobres indios” (1970:75). Özellikle, Hindistan’daki vagancia’yı önlemek niyetindeyiz, ve Gitanos’u daha fazla yasaklamak, dikkate alındığında
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 111
bajo la matriz imparatorluk de pensamiento “vagos” por naturaleza, llegasen a las koloniler. Ya en el s. XVIII, “La Gran Redada” veya “Prisión General de Los Gitanos” (Gómez Alfaro, 1993) ile eş zamanlı olarak ve daha fazla bilgi içeren “Proyecto de exterminio” (Martínez Martínez, 2014) ile aynı dönemde, savunduğu konularda birçok tartışma yaşandı. Yarımadadaki “gittikçe artan sorun”a ilişkin farklı çözümler. Español Gitanos’u sömürgelerde büyütmek için en önemli yollardan biri, metropolde “kaldırılamaz” olarak kabul edilen yeni katmanlardaki sömürgeleştirme nesneleridir. Bu kayıtlarda, 1749’daki Gran Redada’da Gitanos’un hazırlayacağı medyayı belirlemek için VI. Fernando’nun başlattığı tartışmaların ilk dalgası geldi. Eylül 1749’da, işlevler şunu söylüyor:
Bugün Hindistan’ın bazı sakıncalı eyaletlerinde çevreleniyorsanız, ilk olarak İspanya’da yaşıyorsanız, Hindistan’da canlı bir yaşam var ve Hint halklarını saptırıyorsunuz; ikinci olarak, Rey’de bir kez daha tiranizmin yaşandığı gibi, konu için enviator olarak kabul edilir; İngilizce, Fransızca ve yabancı dillerle ticaret yapmayı kolaylaştırmak için bir araya gelen üçüncü kişi; Brezilya’daki San Pablo’nun mameluco’ları gibi, Hıristiyan köylerini ve diğer ülkelerdeki satıcıları da yok ettiler. (Gómez Alfaro, 1982:312)
Gitanos’un kolonilerindeki bitki örtüsüne itiraz ederken, ilk olarak Felipe II’nin 1581 Ley’inde var olan gözlemlerle örtüşüyor, bu da Hindistan’da kontrolün daha da zor olduğu bir yer. indios için mala etkisi; İkinci olarak, Rey’in görevlerinin gerektirdiği dirence referans olarak; Bununla birlikte, yasa dışı ticarete yatkınlıklarınızın olumsuz yönleri olarak tanımlanır ve İspanya’da serbest bırakılanlar, ekonomik açıdan ilgi çekici olan ve düşmanlarla (İngilizler ve Fransa’da) karşı karşıya gelen potansiyel potansiyel kapasitelere göre belirlenir. Son olarak, Amerika’daki Gitano’ların olası eylemleriyle Brezilya büyüklerinin gerçekleştirdikleri arasında bir paralellik kurun. Bu insanlar, sömürgeci Paulist toplum tarzında mı kategorize edildi? Pues bien, estos dönemi mestizos, generalmente de padre portekizce ve madre hindistan, sobre quienes recaía la
112 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
deconfianza y la impuro specha, bir hibrid kimlik, ki bu, Hindistan’da güzel bir yer ya da beyaz tenli bir yer, rahatlık açısından daha iyi olabilir (Guedes y Godoy, 2020). Algunos, bu çağda istikrarsızlaştırıcıları, “toplumsal kırılma siyasetini destekleyenleri” ve ahlaksız ahlak provokatörlerini “yozlaşmış Hıristiyanları”, Hindistan’da koronaya karşı söylentileri yayan, yakalayanlar ve yakalayanlar zamanında göz önünde bulundurulan ünlü isimlerden söz ediyor. Aldeas’ta dikkat çekici ürünler (Ibíd.). Gitano’ların ve mameluco’ların, koronaya sadık olmayan bir ruh hali ve ilgi alanları için özerklik sağlaması nedeniyle, geri çağrılan özel bir karanlık tarafından donatıldığı mod.
Diğer taraftan, Amerika’ya yönelik bir ekonomi projesinin parçası olarak, fikirlerin ikinci yarısında yayınlanıyor. XVIII, yasal sahibinin kimliğini doğrulamak için. Onlar, Felipe V Bakanı, José del Campillo ve Cossío tarafından satın alındılar ve İrlanda’da ulusal olarak Felipe VIiii’nin hizmetine sunulan Bernardo Ward’a karar verildi.
Campillo ve Cossio’nun senaryosunu yazdığımızda, Reino’da geçerli olan üç gente sınıfın mevcut olduğu ve ayrıca İngiliz ve Fransız ejemplo’larının Hindistan’ı kıskandırabileceği bir dizi var: ilk olarak, “Los Muchos Gitanos que hay and no” daha da sabitlendi, ve sanayi artık küstahlığın, incinmenin ve çocuğun dikte ettiği şeylerden daha fazla değil”; ikinci olarak, “başkanlıklarda yaşamayı en çok sevdiğin basit şeyler”; ve fahişeler. Gitanos’un özel durumu için:
Amerika’nın popüler bir bölümünü, en tehlikeli olan Gitanos’a gönderme fikrini araştırıp incelemeliyim ve Reyno’dan bir mil kadar uzaklaşabilirim. Bu, Oriñoco’nun orillas’ını, denizin derinliklerine doğru, ve uzaklığın, büyük okyanusun en son ortamlarında, en iyi şekilde adanmış sonları ile birlikte, en iyi şekilde oluşturulacağı şekilde azaltılmıştır. Erkeklerle çalışıyorlar ve maaşlı çalışanlarla çalışıyorlar. İlk yiyecek olarak, diğer yiyecek maddelerinin bir kısmını, daha uzun bir süre boyunca ve mısır, baklagiller ve algodon gibi üçlü, mısır, baklagiller ve algodón’u eğlendirmek için bir araya getirene kadar. (Campillo ve Cosio, 1789:263-265)
On yıl önce, Bernardo Ward 1750’de (1767’de yeniden yayımlandı, alıntıyı yayınladı) evlerini temizlemek için benzer bir plan yayınladı.
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 113
Yarımadadaki Gitano’lar ve Orinoco’nun diğer bölgeleriyle popüler olan proje, “Vagamundos Reyno’yu temizlemek için hizmetler” bölümünde yer alabilir ve zar atabilir:
Kötü örneği ortadan kaldırmak ve Gitanos’a neden olan kötülüklerden kaçınmak için, Reyno’nun tüm erkek oyuncu kadrosu, büyükleri, büyükleri ve şıklarından bir tanesini daha açık bir şekilde ortaya koyduk; Çok daha iyi bir moda sahip olmak istiyorsanız, España’da Rey’in Amerika’ya giriş yapması, Vasallos Españoles’in sözleriyle, başka bir yerde kullanılan esperanzalarla birlikte bir Kolonya oluşturmanız mümkün. Bu, Rio Orinoco’nun nehrinin kıyısında, bir gözcü olarak Padre Gumillá’nın refiere’sinde, hayal edilebilecek kadar güzel bir masalın büyük bir kopyası var ve bu çok kolay ve çok zorlayıcı: Bu durumda, Terranova’dan daha üstün ve İspanya’nın başkenti için yeterli olan başka bir Avrupa Paises, birçok örnek ve çeşitli zamanlarda Rey’e sunulan teklifler için yeterli bir konuma sahip olabiliriz. Gallegos tarafından, Campeche’de bir Colonia’ya izin verilmesi için, ancak Orinoco’da oluşturulması çok daha kolay: ve aynı şekilde, Catalanes, Vizcaínos ve bir Comercio Compañias of Comercio gibi, koşulların takdire şayan olduğu bir yer. Gitanos’un maliyeti çok yüksek, Rey’in özel ayrıcalıklı olması ve Gitanos’un tamamına sahip olması gibi, kimseyle hiçbir ilgisi yok, Compañia Padres’ine manevi olarak güveniyor, bu da tüm yerleşik düzende. Bu, bir yaşam tarzıdır ve Christiana: Kolonya’nın geçimini sağlamak ve aynı seviyedeki yetiştiricilerdeki erkekleri beslemek, ve ormanları temizlemek ve muhafaza etmek için dağıtmak ve taşımak için ormanda yaşayanlar için. . Çoğu zaman, başıboş, tuhaf, düzeltilemez, hastanelerde başkalarıyla kariyer yapamayan ve bazı kötü örneklerini düzelten bazı kötü niyetli kişilerle karşılaşılmıştır. Pero los Gitanos viejos ve achacosos se quedarán el Reyno, socorriéndolos as los demás pobres (Ward, 1767:40-42)
Bu ikinci mesaj, bir belediye başkanının daha önce görev yaptığı bir pozisyona geldi. Genç Gitanos’un Hindistan’da çok sevdiği bir popüler strateji oluşturduğunuzda, Amerika’da da Orinoco’daki yerleşik misyoner misyonerlerin işlerine yardım ettiği ve kontrol ettiği bir ülke var. Tarım ve Pesca’da üretkenliği artırıcı tüm faaliyetler, pederlerin yazılarında temel olarak yer almaktadır.
114 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Jesuita José Gumillá, bölgenin büyük bolluğundan söz ediyor ve çok verimli olacağına işaret ediyor.
Ward olarak Tanto Cossio ve Campillo, Gitanos İspanyolları ve diğer “kaldırılmaz” unsurlarla Orinoco’yu kolonileştirme planını önermekle aynı zamana denk geldi; bu, Hindistan yarımadasında “İspanyolca” sangriasından kaçınmanın bir yoluydu.
Bu fikirler Pedro Rodríguez Campomanes tarafından yeniden ele alındı, III. Carlos’un 1749’da Gitanos’u serbest bırakma kararı üzerine, monarca talebiyle ilgili olarak reino fonksiyonlarını, onları nasıl yönetecekleri konusunda bilgilendirdi (Martínez Martínez). , 2004). Görevli Rodríguez Campomanes, Gitanos’u Luisiana kolonilerine, Küba adalarına, Santo Domingo’ya, Porto Riko’ya, Margarita’ya, Trinidad’a, Orinoco orillasına, San Julián Bahia’sına ve adalara gönderdi. de Juan Fernández. Bu bilgiyle karşı karşıya olduğumuz estereotipler çağımıza benziyor, Martínez Martínez (a.g.e.) gibi, Gitano’nun doğuştan gelen kötülüğüne dair bir öngörü var ve temelde bu durumu sürdürmek için bir dizi koşul oluşturuluyor. Plan: Pueblo’da ailelerin ikamet ettiği yerler; Gençler, Amerika kıtasındaki mujerleri ve adacıklardaki erkekleri kıskandırarak, “bölgenin doğal güzellikleri” ile karışık melezlemeyi tercih ediyor. Campomanes, Gitanos’un Amerika’da bol miktarda bulunan ve “suç nedeninin gitanos’tan daha fazla olduğu için” (aynı yerde çok büyük) olduğundan, Amerika’da bol miktarda bulunan soyguncu ve çetelere karşı koruma sağlamadığını söylüyor (a.g.e.). Ambargo nedeniyle, bu uçaklar, medyanın aksine, merkezler, sömürgelere “sorunlu bir büyüme” yaratma potansiyelinin farkına vararak, İspanya’nın sonunda Amerika’daki Gitanos’a sınır dışı edilmesini sağladı. 1783 pragmatikiyle tartışmayı iptal ettiniz, Gitanos’un şehrin başka bir bölümünde, denizde, metropolde veya sömürgelerde bulunmasına izin verdiniz (Aynı yerde).
Los Gitanos, Yeni Hindistan’daki yerini aldı: kıtadaki varlığının bir göstergesi.
Ambargo nedeniyle, Hindistan’da Gitanos’un etkili varlığının, kendileri tarafından üretilen çeşitli belgelerle kaydedilmesi mümkündür.
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi, 3(2) 115
Engizisyon süreçleri bağlamında sömürgeci işlevler, diğerlerinin yanı sıra yönetici grupları ve virreyler.
Meksika davası için, 1582 yılında ünlü Conde de La Coruña yarışması, Rey Felipe II’nin Hindistan’da Gitanos’un varlığını bilgilendirmek için yaptığı bir talepte bulundu ve şu anda hiçbir haber alma alışkanlığı olmadı (Martínez Martínez, 2004:17). Bir imza atıldığında, Mariana Sabino Salazar (2020) tarafından tanınan “nación gitana” kavramından María de la Concepción’a karşı soruşturma sürecinin sunumunu kayıt altına aldınız. Lisboa’da bir Gitana belediye başkanının geçmişine dair bir yazı var, ancak bu, Portekiz ve İspanya’daki yaşamlarının yeniden paylaşılması için yarımadadaki tanıdıklara ve zulümlere neden olan sorulardan kaynaklanıyor. Sabino Salazar’ın makalesinde, “por razones aún desconocidas”, Yeni Hindistan’a doğru bir rotada Lisboa limanında kendi ailesiyle birlikte ambargoya alındı. Veracruz’a vardığınızda, bölge, güneş ve erizipelden uzak durmuş ve resmi bir portekiz tarafından suç duyurusunda bulunmuş, bu da onun bir melez tarafından hapsedilmiş garip bir aşkına neden olmuş. 1668 ve 1680 yılları arasında, María tutuklandı, işkence gördü ve mahkemeye başvurdu ve mahkemenin “ilgili kişiler ve gerekli olanlar için basit bir çalışma olduğu” iddiasını beyan etti ve bu, onunla gerçekleştirilen bir anlaşmanın kanıtlandığını kanıtladı. Diablo, 18 yıl sonra.
Benzer şekilde, tarihçi Esteban Garay (1987), tarım uygulamalarında yerlilere eğitim verme niyetiyle Meksika’da Budapeşte’de yaşayan 300 aileden bahsetmektedir. Garay, Gitanos’un ambargo nedeniyle Meksika’dan “sınır dışı” edildiğine ve Gitanos’un Orta Asya’daki durumunun değişmesine neden olduğuna inanıyor. XVIII, mümkün olanın “yeni koloniler húngaros” şekline göre gerçekleştiğini düşünüyor. Yazarın, Amerika’da bir başka türü olan Gitano’nun, dosya içeriğine katkısı yok. Tarihçi kaynaktan alıntı yapmadı ve onun için kesin bir bilgi vermedi. ancak Avusturya bölgesinin Imperio’nun bir parçası olduğu dönemde “María Teresa’nın yuvası” konumundaydı. Bu veriler, Habsburgo’lu María Teresa I’in, Alemania’dan VI. Carlos’un (“Carlos III de España” otomatik olarak ilan edildi) 1740’tan Avusturya ve Macaristan’a, diğer bölgelerden (1780) kadar kaldığına dair bilgiler içeriyor. María Teresa, Gitanosiv’e benzer kararları geri alırken bunu söyledi ve Garay’ın ilk günlerdeki güvenlik önlemlerini yapılandırmada etkili oldu. Kararname
116 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
1758, Romanlara “yeni şehirler” veya “yeni tarımcılar” figürleriyle yerleşik hayata geçmeyi aşıladı; bu, hareket etmelerini engellemek için sahtekarlık ve arabalardan vazgeçmeyi içeriyordu (“göçebeliğe” karşı, insanlık dışı veya başka hareketlere karşı). Katmanlar ve yarım aylar karşılığında, diğer korona türleri olan diğer yetiştiricilerimiz için pagar haraçları ödemek zorunda kalıyoruz. 1761 yılında, “Ujpolgár” (“yeni şehir”), “Ujparasztok” (“yeni tarımcı”), “Ujmagyar” ( “nuevo húngaro”) veya “Ujlakosok” (latín “Neocolonus”, para “nuevo Colono”) (Wogg, Pawlata y Wiedenhofer, 2015; Matras, 2014). Gitanos’u toplumla bütünleştirici bir politika olarak hareket eden, “tarımcılar” ofisinde ateşli bir faaliyetle hareket eden ve “yeni Macarlar” ve “yeniler” gibi konumlanan, kendi yaşam tarzından ve etnónimo’dan tamamen vazgeçmenin bir yolu. kolonos”. Bu Gitanos’u tarıma dönüştürme araçları ve Siembra için bir otografi planının etkinleştirilmesi, muhtemelen Meksika’daki Gitanos’ta, 1760’lardan beri mevcut olan bir yerde, Meksika’da bulunan Marco Bajo’daydı. 1780, yeni katmanlar halinde sömürgeleştirme hedefiyle ve Avrupa tarımını yerli halklara dağıtma hedefiyle.
Peru davası için, Martínez Martínez (2004), 1587’de Quito’daki iletişimde bulunan okuyucuların “bir zamanlar doslarda seyahat ettikleri ve adalete teslim ettikleri ve gönderdikleri pasaron por aquí seis gitanos” ile ilgili bir belge buldu. “Lisanslarla ilgili ekstra” bir sürü şey elde edene kadar bir araya gelerek, izinlerin düzensizliğini göz önünde bulundurarak también deueltos, en son olarak mevcut olmak yasaktır. 1570’de koloniler. Gobernadores ve Audiencias (mahkemeler) tarafından kendi kararlarına göre sorumlu olanlar. Bu makale, Küba’da İspanyol Gitanos ailesinden bir ailenin varlığıyla ilgili bir başarıdan söz ediyor, ancak 1602’de “İspanyolca”nın izniyle Gobernador Pedro de Gálvez’in talebi üzerine yapıldı. usta Jorge Leal ve “gitanos kalesi” ailesi Küba’da yaşıyor ve gerekli şeyleri sağlıyor. Yazar, bu metni bir önceki yazıdan önce Küba’ya götüren diğer maestros herreros pudiérons pudieron’u (a.g.e.: 19) dikkate alarak yazdı.
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 117
Buenos Aires’te Gitanos’un sömürge dönemindeki varlığını test eden bir yazıyla karşılaşıldığında, tarihçi José Torre Revello tarafından Sevilla Hindistan Genel Arşivi’nde gerçekleştirildi ve ilk olarak 6 Ağustos’ta La Prensa Günlüğü’nde yayınlandı. 1936 ve 1943’te “Crónicas del Buenos Aires Colonial” kitabının bir parçası olarak yeniden yayınlandı. Torre Revello’yu ince ince zar atın. XVIII, Gobernador Juan José Vértiz ve Salcedo’da:
Aramaları, satış ürünlerini ve ejerciendo’ları kaydettiyseniz, “durumunuz ve karakterinizle ilgili diğer doğaçlama bakanlıklar” gibi bir belgeye ihtiyacınız var. Vecindario, meraklı satıcılar ve ürünlerle ve Cabildo’nun sokaklarına kadar halkın ilgisini çekti. (Torre Revello, 1943:296)
Gitanos’un Buenos Aires’teki sunumu, Francisco Romay (1963) tarafından Arjantin federal polis tarihinin (1580-1820) ilk cildinde yeniden ele alındı. Hepsi, 1774 yılının 11 Mart’ında Sendika Başsavcısı Felipe Santiago del Pozo’nun Cabildo’ya, “özgürlüğe kavuşturulmuş çeşitli Ejiycianos ve bu Ciudad Manteniéndose” adlı girişte “erkek” türetilmiş bir dilekçe sunduğunu hatırlatıyor. (A.g.e.:120). Torre Revello (1943), 28 Nisan 1774’te davanın başlangıcı olarak Pozo’nun savcısının Buenos Aires’teki yerleşim yerlerinin geri alınması için Gobernador Vértiz y Salcedo’ya bir kartpostal almasıyla başladı. Amerika’da yasaklananların birden fazla yolu ve pragmatikleri ihlal etmesi nedeniyle “Mısırlılara” onay veriliyor. Según, Montevideo’daki Gitanos’u içine alan valinin tedarikçisi Torre Revello ile ilgili olarak, İspanya’ya geri dönen bir deniz aracının kullanımına sunuldu. Bu kayıtlar, Cabildo’nun karar vermesi için gereken işlemleri otomatik olarak yönetecek şekilde yönetilir ve sonunda belirlenir. Bu toplu tarihçi:
27 Temmuz 1775’i kutlayan bir etkinlikte, Vali Vértiz ve Salcedo’nun sağladığı hizmetle Asya’dayken, diğerlerinin aksine, bu oyunun başka ülkelere karşı uygulanamayacağı sabitlenmişti. , Fortaleza’daki ofisinin tam olarak açılmasını sağladı. İletişim, resmi olarak yeni bir resimdir, yalnızca sizin talep ettiğiniz malların sağlanmasına engel teşkil etmez.
118 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Başlatılan orijinal otomobiller, saklama animasyonlarıyla birlikte durdurulur, ancak önceki çözünürlük iptal edilir. Bu yetersiz işlemden haberdar olanlar, Vertiz’e doğru karar verip, İspanya’ya doğru yola çıkmak için denizde bulunan gemileri talep ederek, Buenos Aires’te “yedek rezerv” olarak bulunan gitanos’a ambargo atıyorlar. Açıkça, daha fazlasını haklı çıkarmak için, Fortaleza’da çalışan dostlarımızı utandırmak da dahil olmak üzere, bu şekilde, bahçe kapılarının sık sık ihlal edildiğine dair makine imalatçılarının suçlandığı arabaların depolarından arındırılır. ev. (A.g.e.:296-297)
Buenos Aires’teki “vecinos”, Gitanos’un herreros’undan sorumluydu, çünkü bu, evlere girmek için kapılarını dolduran şekerlemelerin sorumlularıydı. Torre Revello, Gobernador’un yarımadadaki Gitanos’a devredilmesine izin verilmeyen bir sertifikaya sahip olduğunu söylüyor; ve leal ciudad de la Santísima Trinidad, del porto de Santa María de Buenos Aires” (Ibid.). Ambargo, bir tür ambargo, daha fazla yanıt almak için Buenos Aires’teki şehirlere (İspanya’daki Gitanos’la birlikte) tek başına bir “iyilik” gönderemez. Bu mümkün, ancak bu başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse, arkadaki belgelerin kullanımı yasaklar konusunda esnek bir hale gelir ve savunma için aşılması zor bir iş olan, resmi masalları okumak için gençlerden kaçmayı düşünürseniz, bu mümkündür. ve sömürge şehirlerinin inşaatı. Bir süre sonra, bu kısıtlamalar 1783 pragmatik uygulamasına yansıtılarak doğrulandı, bu izinlerin bir kısmı da Gitanos’un ülkenin başka bir bölümünde (sömürgeler dahil) bulunmasına izin veriyordu. Buscando, Torre Revello tarafından tanınan kaynağın bağlamsallaştırılmasını, 1741 ve 1809 yılları arasında Rio de la Plata bölgesine (Swiderski, 1997) referans gösteren sömürge kolonileri ve yerlileri ile Gitanos’a varacak yerlerin raster nesneleri ile birlikte analiz ederek biçimlendiriyor. , Buenos Aires’te varlığını kabul etti. Buna göre, bu dönemde yalnız başına üçleme için özel olarak tasarlanmış gruplarla karşılaşılıyor ve “zenciler”, “mulatos” olarak adlandırılan çeşitli elementlerin ve silahların satın alınması yasaklanıyor. “Kızılderililer”,
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi, 3(2) 119
“Mestizos” ve “serseriler” ve “roboslardan kurtulmak” için şehirlerden “vagos” ve “ociosos”ların sınır dışı edilmesiyle ilgili olarak, ancak bir kez “Gitanos”tan bahsediliyor. Daha titiz bir araştırma, Gitanos kategorisini anlayan “vagos” ve “ociosos” kategorileri ile Plata Río Virreynato’da diğer bölgeler için de başarılı olan, özellikle belirtilen ek belgelere erişmeyi gerektiriyor ve ayrıca Valilerin ve erkeklerin bir kısmına karşı yaptırımlar var.
Nuevo Mundo’daki Viejo Mundo Hayalleri: Başka bir ufuk olarak Los Gitanos
Önceki çalışmalarda (2019, 2021), Hindistan’daki Leyes’in Amerika ve Real Madrid’deki yerlilere gideceğini ve İspanya’da Gitano’ları koruma altına alarak karşılaştırmalı analizler yaparak, yönetim ve kontrol stratejilerinin sürekliliğini temsil ettiğini gösterdi. de Español’un başka “étnicos”ları da vardı. Bir kıyafet, dil, geçim tarzları ve fizyonomi farklılıklarını birbirinden ayırmanın mümkün olduğu bir başka şey, ve temel olarak, İspanya ile ilişkiler ve ırklar, kültürler, baskın ve hakim gruplar arasındaki ilişkilerle ilgili olarak inşa edilen kavramlar. Bu stüdyonun, İspanyol Amerika sömürge bölgesinde farklı üretim tarzına sahip olan diğer üretim modlarını keşfetme potansiyelini ortaya çıkarmasını sağladık, çünkü günümüzün yeni yapılarının yapısına rastladık. Bu durum beni özellikle ilgilendiriyor ve her gün, her ne kadar önemli olsa da, önemli Hint ve gitolar, sömürgeci işlevler tarafından önemli bir mismo ile korunuyor, başka bir medya birimi olarak git, izin veren araçsal bir kategori olarak çalışıyor. Gizli Hintçe’nin, Gitano’nun conocido kayıtlarına dayalı olarak yorumlanması. Hint Hintleri ve Gitanos’un mismo repertuarının bir parçasını oluşturan imparatorluk mirası (Galletti, 2019, 2021), “boşlar, barbarlar, kurtarıcılar” ve bir “ahlaki repertuar” içeriyor. Evlerimizde Hint müzikleri ya da camilerde Gitano’lar, uygarlık hayatının evine ve denizin geleceğine eşdeğer bir çağdır. Tanto Gitanos, batıl inançları gerçekleştirmekle suçlanan indios, ırkçılıktan önce büyülü sözler tarafından yönlendirilen ve sanguinatos, canibalismo, alt düzey beyaz güvenlikler (niños veya mujeres), saqueos des gibi barbar masalları içeren eylemlerdir.
120 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
indios en malón veya Gitanos en caravana (Ibid.). Aslında, “iyi kurtarıcılar” olarak tanımladığımız romantizmin bir parçası olarak, doğadaki özgürlükler modern toplumdaki endüstriyel bir konumda yer alıyor. XIX, halk bilimcileri ve meraklıları için egzotik ve stüdyo malzemeleri. Diğer durumlarda, İspanya’nın fethinin düşmanı olarak, ülkenin bir temsilcisi olarak, Hindistan’ın ekipmanı gibi görünmese de, uygarlık ve güzel ahlak için uygun bir figür olarak görülüyor.
İlk olarak, Amerika’daki ilk saldırılara eşlik eden Hindistan’daki çeşitli seyahat yazılarından ve kronistlerden bahsettiler. Bu, Pedro de Mendoza’nın Río de la Plata bölgelerini fethettiği gezinin bir parçası olan, seyahat eden ve seyahat eden Ülrico Schmidl’in (2003) en önemli olayıdır. Schmidl, 1535 tarihli bir yazısında, Buenos Aires’in temeli bağlamında Hintçe sorularla ilgili şunları yazmıştı: “Pais’te bir geçit töreni yok; Gitanos’taki alemanes alemanes’de bulduğum seviyenin başıboş”. Gitanos, bir ortak kayıttaki sorguları her yerde bulmak için zihinsel bir referans olarak, güzel pampa Hintleri, Gitanos’la daha fazla bölgesel hareketle ilişkili olarak görünür. Daha sonra, 1941’de, antropolog ve Amerikalı Salvador Canals Frau (Ibid.:221), Schmidl’in, otantik pampalar zamanındaki eski Amerikalılar tarafından önerilenleri bulmak için Gitanos’la ilgili sorularını karşılaştırdığı eski palabraları yeniden canlandırdı, “tanımlayanlar” ve saçma sapan sorular gibi. Bu jesuitas, başka bir analoji ve karşılaştırma ürünüdür. Polonyalı misyoner Florian Paucke, 1749 ve 1767 yılları arasında Gran Chaco’nun (Arjantin) moqoit (mocovies) bölgesindeki, müjdeleme amacı doğrultusunda yaşadığı olaylarla ilgili anılarıyla ilgilidir. Bu belgede Paucke, Gitanos’a farklı bir ufukla göndermeler yapıyor ve kendi yolunda karşılaştıkları farklı yerli gruplarla ilgili benzetmeler gerçekleştiriyor. Buenos Aires’te, “hintli serranolar” ve “pampalar”, “peluşlar” ve “aucáes” ile öğretilen bir açıklama yapıldı, ancak bu, dağlardaki canlılık durumları ile “renk” olarak gözlemlenen serranolardan farklıydı. de cuerpo y de la cara de la cara de la cara de estos indios es igual a la que se ve en los gitanos” (2010:94) ya entre los moqoit içinde, hizmet veren “hintlilerin” bir parçasının rengini yansıtıyor, öyle ki güzel bir şey. Avrupa’nın rengi beyaz, diğerleri gibi gitano’nun rengi yok
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 121
(Age.:203). Daha sonra, “Hint renginin bölünmesi ve rengi” bölümünde, “beyaz beyaz amarilladan başka bir şey olmayan” bir “gitano rengi” ve diğer pardo-claro veya renklerin sonuncusu olan mavi renkteki “renk gitano”yu birleştirdi. carne oscura, otros pardos-oscuros, otros a su vez como los gitanos en Hungría” (Ibid.:261). Diğer bazı benzetmeler, San Javier (Santa Fe)’deki azalmanın ardından, Gitano’ya verilen güvencesiz hayatla karşılaştırıldığında, hayata ilişkin olarak ortaya çıkan benzetmeler, ancak malzeme teknolojisinden herhangi bir değişiklik yapılmadı. Çin’de yapılan bir konuşmayla doğrulandı: “P. Francisco Burges’in tüm güzel misyonuyla karşılaştım, (…) İngiltere’ye doğru ilerledim ve yaşadığımdan sonra, ¡Oh Dios! ahí no vi otra cosa sino una choza de Gitano pero no me asusté por ello y cré gran ánimo para con marme con este albergue” (Ibid.:146). Paucke, San Petri’nin indirilmesinin temelinde, Gitano’nun (San Javier’deki indirgeme deneyiminden dolayı) “kabile kurtarma” olarak bir Gitano olarak yaşanmadığını ve yaşadığı çağın “bir tek orta çağ” olduğunu belirtti. Tienda de Mercader en la Feria” (A.g.e.:453). Bu durumda, kategorizasyonlar yaşam tarzına göre bir evrimciye ev sahipliği yapıyor ve Hint “kurtuluşu” ile ilgili “uygarlık”tan daha fazla bir adım atıyorlar.
Başkaları, José Cardiel’in 1747 tarihli bu tip benzerliğini tekrarlayarak Río de la Plata’nın “infieles” ini dönüştürmek için bir plan önerdi (Wilde, 2020). Cardiel, yerleşik kolonilere yerleştirerek yerli göçebelere yerleşikmiş gibi davranıyor. Wilde (a.g.e.), Cardiel’in “de a caballo” (barbaros olarak kabul edilir) mezheplerini anlatan bir belgeye sahip:
[…] Her şey çakralarda, evlerde, Pueblo’da ve Gitanos gibi başıboş Caciques’e itaat ediliyor. Bu, diğer 3 kötü alışkanlıktan, bir okuldan ve büyük bir iş hayatından, çakralar ve evler için gerekli olan büyük bir hatadır. Dia’nın babalarına, Naypes’e, Pelota’ya ve diğer oyunlara gitmesi ve bir kaza ve yaralanma durumunda bunu yapması başka bir şey değil. (Cardiel 1747: pliego 1 vuelta). (Aynı yerde.)
Meksika’da, Arivetzi’nin misyoneri Peder Joseph Roldan’ın XVIII. imzasında, Gitanos ile Kuzey Meksika’daki (Sonora) yerlileri karşılaştırdık (Radding, 1990:93).
122 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Roldan, çocuklarıyla ilgili olarak, daha fazla hareketsiz çalışma ve eğitim arasındaki farklılığı, bir pueblo’da bir çocukla ilgili olarak şöyle ifade ediyor:
Es nacion muy gitana y and areriega y montanes, ve asil tenga pueblos çeşitli, donde alvengarse y resi, siempre andan çok daha fazlası bir lo gitano de barranco en barranco, gibi andaban ve Natora’nın bulunduğu yer. (Joseph Roldan, Lizassoain’in ziyaretçi defteri, 26 Ağustos 1762, Radding, 1990)
Sen de ona girdin. XIX, bölgede, Gitanos gibi “gauchos”larla yeni bir benzetmeyle karşımıza çıkıyor. The Times de Londres’de 25 Eylül 1806 tarihli bir açıklama şöyle: Montevideo, País’in en büyük limanıdır. Yaşamınızın temelleri, olağanüstü baratalar için gereklidir ve bu da dünyayı tercih eder. Robot meraklısı olmadığınızda çok sayıda serseri bandosu, şatafatlı lama, çok sayıda gitanos ve çok sayıda paket var. Bazı grupları küçük gruplara kaydedin ve gitar eşliğinde aşk baladları içeren kamplara girin. Kendi payınız için ödenen ücretler, yapılması gerekenler ve gerekenler kadar cömert olan ülkelerdir. (Hamra, 2006:63)
Ahora, Gitanos’u ve Gauderios’u nasıl yenebilirsin? Bu ne anlama geliyor? Oriental banda’nın gaucho’larını buldum. Noter olarak, daha fazla kategori tanıtırken, Gitanos gibi “hintliler” yok, Gitanos gibi Gauchos yok. Bu ikili örnek, daha da aşağıda görünen Şekil 1’in resminde takdire şayandır, Jules Daufresne’nin 1835 ile 1845 arasında çekilmiş bir resmi, başlığı “Kampta Parada” ve açıklaması şöyle: “La impresión muestra gauchos or gitanos,” algunos ve kaballo, başkaları da bir arabanın büyük arabasından; bir kamp kurduk, bir küçük çocuk bir dörtlü, bir sisli ve bir erkek gitarist, bir insan ve bir çok güzel bir merkezde bailan”. Gitano’nun bazı bileşenleri ve birçok grupla ilgili hayalleri var. Tarihçi Ricardo Rodriguez Molas (1964), Montevideo’da 30 Nisan 1790 tarihli bir belgeden alıntı yapıyor, İspanyol işlevi Lorenzo de Figueredo ve José Varela y Ulloa tarafından yazılmış ve “malévolos”, “sin ocupación alguna” şeklinde bir los gauchos’u tanımlıyor. oficio ni beneficio,
IJRS – Uluslararası Roman Araştırmaları Dergisi, 3(2) 123
[y] hem yerel hem de yerel pazarlar ve bu pazardaki partiler ve aracılar tarafından dolaşıma sokuluyor”(Ibid.:84). Bu metin, Gitanos’la uyumlu olarak değerlendirilen, sokaklarda dolaşan her şeyi toplayan bir metindir. , İngilizce günlüğün önceki versiyonuyla bir fark yaratıyor, bu da “robo meraklısı olmadığım için çok sayıda gitanos’a ait parçalar” gibi bir gauchos’u tanımlıyor.
Birçok durumda, Gauchos ve Gitanos’ta, pueblos tarafından dolaşan, evlerin içinde dolaşan “vagos” var, çamaşırların görünüşünü karşılaştırarak, kanto ve dansta sanatsal bir ifadeyle özetlediler.
Şekil 1. JD Kampüsündeki Parada. Daufresne, Jules, (1835-1845)
Hayal gücü düzeyindeki diğer hikayeler, Corpus Christi şenliklerinde fethedilen Hıristiyanların temsilleriydi. Yarımadadaki Nacidas, Nuevas Indias, yerliler ve başka bir İspanyol matrizi için pedagojik aygıtların değerini aldı, bu da “bueno” çağının nasıl olduğunu anlayan, Hıristiyan fatihleri ve grubu kiralayanları buldu. de los “malos”, el de los moros, judíos y Gitanos’a karşılık gelir. Bu durumda, entre els. XVI ve XVII, Corpus Christi kutlamalarında dans edenlerin anıldığı kayıtlar mevcut
124 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Meksika sömürge döneminde (Curcio-Nagy, 1994) ve yarımadadaki kutlamalar gibi diğer sömürgelerdeki diğer şehirlerde. Bu kutlamalar dini ve dini olmayan unsurların yanı sıra devasa, kabadayı ve danslı törenlerle de mümkün. Gitanos, egzotik yerliler alt grubunda, yerlilerle, zencilerle, morolarla ve turcolarla birlikte yerli danslar olarak sınıflandırılır (Bejarano-Pellicer, 2014-2015). Bu şenlikler, iki yılda bir ve her yerde eğlenceyi temsil ediyor. Kötülükte, “antisosyaller, anormaller, garipler ve canavarlar”, devler, ejderhalar ve fantastik hayvanlarla karşılaşılıyor, ancak Chantal Caivallet’in (2000) Ekvador’daki yedi Eylül’deki Corpus Christi analizinde açıklanması gibi. Kolombiya:
Ortodoks dininin (moros, judíos) ve batı uygarlığının klasik modelinin bir parçası olan sular: hayvanlarla ilgili vestidos kurtarma (Brooks 1988: 84-86) ve antisosyaller olarak değerlendirilen Hıristiyanlar (García) Arenal 1978). Trajedileri ve maskaraları tarafından kolayca tanımlanabilen bu stereotip kişilikler, önceden belirlenmiş ve şeffaf bir anlatımla dramatik bir temsile katılırlar. (Age:374)
Gitanos’un Amerika’daki “mal evinde” yaygınlaşması, İspanya’daki diğer matrislerin etkisi ile doğrudan bağlantılı olarak, gitanı temel ırksal bir aksiyomatik partiden ayırmayı haklı çıkardı.
Sonuçlar
Sunulan makale, Amerika Hispana’daki başka bir ülkenin yapısının analizinin üç boyutunu içeriyor. İlk olarak, kolonilerdeki dolaşımı kısıtlayan göçmen göç nesneleri olarak gitinizi analiz edin. Bu sömürgecilerin yazdıkları, Yeni Hindistan’daki Gitano yasağının vaganizmin olumsuz etkilerine karşı korunduğu, onarıldığı ve tuzağa düşürüldüğü sonucuna varıyor ve sömürgelerdeki “sorun”un çözülmesini engelliyor. İkinci olarak, Yeni Hindistan’daki Gitano ve Gitana kayıtlarıyla bağlantı kurun. XV y XIX, ilköğretimin bir parçası
IJRS – Uluslararası Roman Çalışmaları Dergisi, 3(2) 125
İkinci olarak Meksika, Peru, Küba ve Arjantin’de varlığı test edilen belgelerin sonuçları ortaya çıktı. Üçüncü aşamada, başka bir ufukta, Hint dilini yorumlamak için sömürgeci ajanları zihinsel olarak inşa ederek ve Amerika Hispana’da daha sonra gaucho’yu başka bir ufukla terk ettiğinizi fark edeceksiniz. Buna göre, Hindistan’daki bir Cronista ve üç jesuits’te Hint ve Gitano’larla ilgili benzetmeler, Gaucho’lar ve Gitano’ları karşılaştırırken bir prensip metni ve bir resimli resim var. Son olarak, sanal şehirlerde, Corpus Christi’de popüler bir İspanyol şöleninin enstrümantalizasyonu, aynı zamanda sosyal sömürgeci ve Hint Pueblos’unda başka bir İspanyol matrizinin pedagojik aracı olarak da kullanılabilir.
Sonuçlar ön hazırlıkları
Bu nedenle, “Gitano” kategorisinin işlevini yerine getiren daha kesin bir başlık elde etmek için bilinçli olarak, başka bir medya aracı olarak, diğer hikayeleri İspanyol Amerikası’na göre yorumlayarak yorumlayabiliriz. Calado belediye başkanının gelecekteki bir işini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu, esas olarak Amerika Hispana’nın başlıca sanal şehirlerinin farklı tarihi arşivlerindeki belge kitaplarının bir kısmı olmak üzere, gerçekte erişebileceği daha geniş kaynaklarla ilgili bir araştırmayı iptal etmeyi gerektirir. Her ne olursa olsun, bu makalenin bir ön sonuç modu olarak, sömürge döneminin metropoldeki ayrımcılık deneyiminden farklı olmadığı konusunda bir sonuca varmak mümkün. Bu matrisin temsili etkisinin emperyal olduğu ve yanlış/öteye yönelik sınırları tanımladığı düşünüldüğünde, ultra bölgelerde yaşayan farklı sosyal gruplar arasındaki ilişki tarzları da etkili oluyor. Bu metinde analiz edilen kayıtlarda, Gitano, Hint Pueblos’unda ve sömürgeci toplumlarda ortaya çıkan kimliklerin karşılaştırılması açısından hem yatay hem de olumsuz bir model olarak karşımıza çıkıyor. İmparatorluk mirasından farklı bir sömürge dönemi, uygarlığa, barbarlara ve temsili temsili düzeyde kurtarıcılara yeni nesil sakinler kazandırmak için pedagojik bir işleve sahip.
126 Galletti – Los Gitanos, Hispanoamérica sömürge döneminden başka bir yer olarak
Notlar
Bu yazıda yazıldığı dönem boyunca orijinal Pueblos’u adlandırmak için İspanyolca’da kullanılan sömürge kategorisi için “indio” etnik kökenini kullanın.
ii Buna göre, kayıtlara göre, Brezilya’ya sunulan ilk Portekiz sigarası Antonio de Torres’e ve 1574’e kadar, Brezilya’daki galerilerin değişmesine neden oldu. Portekizli ciganos’a bakın, 1629’da Portekiz hukukçusu Miguel Leitao d’Andrada, Brezilya’nın bölünmesini ve diğer fetihlerini yasaklayan bir hakemlik yapmadığını söyledi (Capdevila, 1928). Arturo Capdevila, “El gitano y su leyenda” adlı kitabında şunları söylüyor: “Tüm güvenilir kayıtlar, barakaların refah dünyasına girdiğini ve birçok guilanos’un Alcurnia ailesiyle evlilikte birleştiğini doğruluyor.” Başkalarının yanında, büyük şehirlerde, büyük şehirlerde, ve markanın unvanını elde eden, iş dünyasında büyük bir başarı elde eden bir merkez var. (1928:40)
iii Konuyla ilgili tartışmalara yardımcı olmak için Luis Navarro García’nın (1982), “Campillo y el Nuevo sistema: una attribución dudosa” adlı Amerikan Temaları metinlerine bakılabilir, (2), s. 22-29 ve (1995) “El falso Campillo y el reformismo borbónico” en Temas americanistas, (12), s. 10-31.
iv Maria Teresa’nın medyasının, Carlos III’ün 1783’te yayınladığı İspanya pragmatik uygulamasına yansıdığı gibi, Avrupa’nın diğer bölgelerindeki sonraki onyıllarda politika bütünleştiricileri üzerinde etkili olduğunu belirtti (otomatik bildiri olan “Carlos III” ile karıştırmayın) España”, Peder María Teresa, II. Carlos’un yerine geçen İspanyol ülkesini sakince tuttu), “gitano” adını yasakladı ve trajes, dil ve kostümlerden vazgeçmeyi başlattı.

Author: Roma Center

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment